Lørdag eftermiddag klokken 16.46 blev en 76-årig mandlig fodgænger ramt af en lastbil på Næstvedvej i Køng ved Lundby. Den 76-årige mand døde af sine skader.
Onsdag klokken 18.40 standsede færdselspolitiet en 22-årig mand på Næstvedvej ved Lundby. Manden blev målt til at køre 87 km/t på en strækning med en hastighedsbegrænsning på 60 km/t. Det viste sig desuden, at manden ikke havde noget kørekort.
Politiet modtog tidligt lørdag morgen en anmeldelse om en mand, der luskede rundt i en carport i Lundby. Manden blev set slå på en knallert med et medbragt bat.
En politipatrulje standsede i går klokken 11.09 en 43-årig mand, der kom kørende i bil ad Sydmotorvejen i Lundby. Det viste sig, at manden havde fået frakendt førerretten, og han blev derfor sigtet efter færdselsloven.
Torsdag klokken 17.28 standsede politiet en 30-årig mand fra Lundby på Sværdborgvej. Under kontrollen blev det konstateret, at manden ikke havde spændt sikkerhedsselen.
Politiet modtog søndag eftermiddag en anmeldelse om, at to mænd havde forceret et hegn til en dagligvareforretning ved Lundby. De to mænd stak af til fods med en plæneklipper og en vertikalskærer.
En mand på 29 år fra Lundby forsøgte at indsmugle 17,5 gram hash i Storstrøms fængsel under et besøg søndag kl. 13.15. Manden blev opdaget, anholdt og anklaget for narkotikasalg.
Torsdag kl. 19.55 blev en 27-årig mand fra Lundby stoppet af politiet, mens han kørte på Lundbyvej i Køng.
En 37-årig mand fra Næstved blev søndag eftermiddag stoppet af politiet, mens han kørte på Næstvedvej i Lundby.
På denne side kan du som borger i Lundby og omegn løbende holde dig opdateret om aktuelle hændelser og informationer fra lokalområdet. Vi samler og formidler nyheder om udrykninger, døgnrapporter, politiets arbejde og andre relevante begivenheder, der har betydning for trygheden og hverdagen i lokalområdet.
Her finder du blandt andet opdateringer om udrykninger i forbindelse med brand, ulykke eller andre hændelser, hvor politi, ambulance eller helikopter kan være involveret. Vi bringer også uddrag fra døgnrapporten og politirapporten, som udgives af Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, så du kan følge med i, hvad der rører sig i nærområdet – både i dag og fremover.
Informationerne på siden stammer fra officielle kilder som politi og beredskab, og vi bestræber os på at videreformidle dem på en saglig og neutral måde. Vores mål er at give dig et overblik over de vigtigste hændelser, uden at gå i detaljer med konkrete sager eller spekulere i årsager.
Vi opdaterer siden løbende, så du altid kan holde dig orienteret om udrykninger, døgnrapporter og andre relevante nyheder fra Lundby og omegn.